|

Причината за загадъчния хепатит при деца – открита?

Аденовирус, заедно с двама „помощници“, очевидно е допринесъл за чернодробното възпаление, което в последните месеци все по-често се разпространява сред децата. Към това насочват две изследвания.

|

Невидима стена за защита от вируси

Разделителите за зали от UV-C светлина освобождават аерозолите от вируси, включително SARS-CoV-2. Въпреки всички предпазни мерки, натоварените с вирус аерозоли в затворените помещения продължават да представляват значителен проблем. Изследователи от университета Лудвиг Максимилиан (ЛМУ) и Техническия университет – Мюнхен (ТУМ) са разработили стена от UV-C светлина. Тя може да бъде от полза и да се…

|

Тежкото протичане на COVID-19 може да бъде предсказано

Немско проучване определя ползите от диагностичен алгоритъм, определен комбиниран анализ на урина и кръв, при хоспитализация на COVID-19 пациенти. Въз основа на тези „прости“ лабораторни показатели може да бъде преценено протичането на заболяването от COVID-19 и така рисковите пациенти да бъдат идентифицирани рано.

SARS-CoV-2: Ахилесовата пета е в генома
|

SARS-CoV-2: Ахилесовата пета е в генома

Определени региони в генома на SARS-CoV-2 могат да бъдат определени като подходящи цели за бъдещи медикаменти. Това откриват сега учени от Гьоте университет Франкфурт и техните партньори от международния консорциум COVID-19-NMR.

COVID-19 препрограмира трайно имунните клетки
|

COVID-19 препрограмира трайно имунните клетки

Инфекцията със SARS-CoV-2 при някои хора води до тежко възпаление на белите дробове и други жизненоважни органи. Поради каква причина някои от инфектирани реагират на вируса със свръхимунен отговор към момента не е известно.

|

Първи данни за иРНК ваксина срещу множествена склероза

Едно наскоро публикувано изследване привлича вниманието към себе си в професионалните среди, тъй като скоро след въвеждането на първите коронавирусни иРНК-базирани ваксини се съобщава за иРНК ваксина срещу множествена склероза. Експерименталното изследване с животни се счита за интересно сред експертите и буди надежда за пробив при лечението на автоимунното заболяване. Въпреки това не става въпрос за осезаема опция за лечение, която бързо може да бъде внедрена.