Причината за загадъчния хепатит при деца – открита?
Аденовирус, заедно с двама „помощници“, очевидно е допринесъл за чернодробното възпаление, което в последните месеци все по-често се разпространява сред децата. Към това насочват две изследвания.
Аденовирус, заедно с двама „помощници“, очевидно е допринесъл за чернодробното възпаление, което в последните месеци все по-често се разпространява сред децата. Към това насочват две изследвания.
Разделителите за зали от UV-C светлина освобождават аерозолите от вируси, включително SARS-CoV-2. Въпреки всички предпазни мерки, натоварените с вирус аерозоли в затворените помещения продължават да представляват значителен проблем. Изследователи от университета Лудвиг Максимилиан (ЛМУ) и Техническия университет – Мюнхен (ТУМ) са разработили стена от UV-C светлина. Тя може да бъде от полза и да се…
Медици от Лудвиг Максимилиан университет (ЛМУ) показват как влияят сигнални протеини в имунните клетки на атеросклерозата.
Немско проучване определя ползите от диагностичен алгоритъм, определен комбиниран анализ на урина и кръв, при хоспитализация на COVID-19 пациенти. Въз основа на тези „прости“ лабораторни показатели може да бъде преценено протичането на заболяването от COVID-19 и така рисковите пациенти да бъдат идентифицирани рано.
Определени региони в генома на SARS-CoV-2 могат да бъдат определени като подходящи цели за бъдещи медикаменти. Това откриват сега учени от Гьоте университет Франкфурт и техните партньори от международния консорциум COVID-19-NMR.
Комбинацията от ваксините на AstraZeneca и BioNTech/Pfizer защитава особено добре – дори срещу вирусни варианти.
Разработването на ваксината CoVac-1 продължава във втора фаза. Фокус на изследванията са раковоболните пациенти и тези с имунодефицит.
Инфекцията със SARS-CoV-2 при някои хора води до тежко възпаление на белите дробове и други жизненоважни органи. Поради каква причина някои от инфектирани реагират на вируса със свръхимунен отговор към момента не е известно.
Едно наскоро публикувано изследване привлича вниманието към себе си в професионалните среди, тъй като скоро след въвеждането на първите коронавирусни иРНК-базирани ваксини се съобщава за иРНК ваксина срещу множествена склероза. Експерименталното изследване с животни се счита за интересно сред експертите и буди надежда за пробив при лечението на автоимунното заболяване. Въпреки това не става въпрос за осезаема опция за лечение, която бързо може да бъде внедрена.
Известно е, че протеинът АРР играе важна роля при появата на Алцхаймер. Каква обаче е неговата роля в здравия мозък бе неизвестно до скоро. Международен екип от изследователи под ръководството на профорът по молекулярна биология Улрике Мюлер (Ulrike Müller) от университета в Хайделберг доби нови познания за физиологичното значение на АРР като наблюдава модели с мишки, при които протеинът липсва. Учените са успели да установят, че липсата на АРР по време на развитието на мозъка води до малоформации, които са важни за ученето и формирането на паметта. В резултат при тези мишки са се забелязали масивни нарушения и аутизъм-подобно поведение.